Orgia z myślą francuską

Orgia z myślą francuską - okładka

Orgia z myślą francuską

Cena: 
39 pln

Orgia z myślą francuską, MAMMAL, Warszawa 2013

(książka z płytą CD)

 

Autorzy:

Michał Herer, Filip Sikorski, Szymon Wróbel, Jacek Dobrowolski, Wiktor Rusin, Jacek Szaban, Mateusz Falkowski, Michał Kozłowski, Michał Gusin, Marek Sobczyk, Bogdan Banasiak, Bartosz Działoszyński, Remigiusz Ryziński

 

Orgia z myślą francuską jest oryginalną prezentacją najciekawszych zjawisk we współczesnej, głównie XX-wiecznej kulturze, sztuce i myśli francuskiej. Bohaterami kolejnych części są Foucault, Flaubert, Baudelaire, Godard, Baudrillard, Artaud, Derrida, Deleuze, de Sade i inni. Każdej z postaci poświęcone są przynajmniej dwa eseje, każda – reżyser, pisarz, filozof – traktowana jest jako twórca-myśliciel. Autorami tekstów są znawcy kultury francuskiej – m.in. Jacek Migasiński, Leszek Kolankiewicz, Bogdan Banasiak, Szymon Wróbel – oraz obecni i niegdysiejsi członkowie Orgii Myśli, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia.

 

Zdaniem autorów myślenie dokonuje się nie tylko w ramach pracy teoretycznej – myślą również artyści w swoich dziełach, pisarze w swoich powieściach. Jest to myślenie wykraczające poza schematy akademickie czy czysto teoretyczne. Godard, de Sade, Flaubert – wszyscy oni nie tylko rewolucjonizują literaturę czy kino, ale doprowadzają myśl do jej granic. Mimo zróżnicowania i wielości bohaterów książka tworzy spójną i oryginalną całość. To nie tylko portret francuskiej sztuki, filozofii czy myśli społecznej, ale także wskazanie jej aktualności, jej potencjału. Jest więc Orgia z myślą francuską przedsięwzięciem także edukacyjnym. Dowodzi poza tym, że o myśli i myśleniu – w kinie, w teatrze, w literaturze – można mówić w różny sposób. Na książkę składają się bowiem zarówno krótkie prezentacje, eseje, zapisy dyskusji, jak i formalne eksperymenty w postaci poematu, listu i happeningu. Nie jest to tylko książka na temat myśli francuskiej – sama próbuje włączyć się w proces twórczego myślenia.

W rezultacie teksty wchodzące w skład OMF w sposób niezwykle nowatorski, świeży, dotąd w polskiej eseistyce niespotykany, budują nowy obraz francuskiej myśli sięgającej od Flaubertowskich analiz drobnomieszczaństwa aż po Godardowskie eksperymenty filmowe czy Barthes'owską teorię miłości.

Książka przekracza granice dyscyplin, łączy różnorakie metodologie i formy prezentacji.

[Z recenzji wydawniczej]

 

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego